Kamery coraz śmielej wkraczają w nasze życie. Można by zastanawiać się jak bardzo naruszają naszą prywatność, ale coraz więcej osób zaczyna dostrzegać ich niewątpliwe zalety. Jedną z podstawowych gałęzi działalności Home Audion od początków działalności była ta związana z szeroko pojętym bezpieczeństwem. A jednym z elementów zapewniających owe bezpieczeństwo są właśnie systemy monitoringu: monitoring CCTV i monitoring IP. Co warto podkreślić – systemy – a nie przypadkowo zainstalowane kamery monitorujące całkowicie nieistotny obszar.
Zanim znajdą Państwo krótki opis techniczny systemu monitoringu wizyjnego warto zastanowić się nad sensem instalacji systemów monitoringu. Nikogo chyba nie trzeba specjalnie przekonywać, że instalacja systemu monitoringu w znaczący sposób wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Zarówno odstrasza potencjalnych złodziei, wandali, jak i pozwala zdalnie monitorować stan naszego majątku. Coraz częściej wykorzystywane są także przez rodziców monitorujących pracę niań opiekujących się ich dziećmi. Zainteresowani bez problemu dotrą do informacji i badań o wpływie monitoringu na bezpieczeństwo, więc powszechnych informacji nie ma sensu tutaj powielać.
Monitoring CCTV jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem w celu poprawy bezpieczeństwa. W przypadku przedsiębiorców monitoring daje jeszcze inne niepodważalne korzyści: oszczędność i zwiększenie wydajności. Oszczędność w takim znaczeniu, że poinformowanie pracowników o tym, że ich praca jest monitorowana może zapobiegać przypadkom okradania pracodawcy, co może być uciążliwe i kosztowne szczególnie w przypadku dużych obiektów wytwórczych. Natomiast poprawa wydajności następuje poprzez to, iż pracownicy wiedząc, że są monitorowani nie tracą czasu na ciągłe wychodzenie na papierosa, czy przeglądanie Facebooka na firmowym komputerze. W skali roku, po przemnożeniu zaoszczędzonego czasu przez ilość pracowników – wymierny efekt wydaje się oczywisty.
System monitoringu
Na wstępie napisaliśmy, że monitoring jest systemem. Systemem w takim znaczeniu, że musi być ściśle dobrany do wymagań klienta, do oświetlenia panującego w miejscu mającym być objętym monitoringiem, oraz do funkcji jaką ma on spełniać. Ponadto traktując monitoring jako system – mamy na myśli integrację z kolejnymi podsystemami bezpieczeństwa w obiekcie – szczególnie z systemami alarmowym i przeciwpożarowym.
Dawniej na instalacje monitoringu pozwolić mogły sobie wielkie zakłady przemysłowe z uwagi na koszt takich rozwiązań. Dziś – w dobie taniejącej technologii cyfrowej – rozwiązania takie dostępne są zarówno dla niewielkich przedsiębiorstw, jak i dla klientów prywatnych. W zależności od wymagań klienta zainstalować możemy monitoring CCTV albo monitoring IP.
Monitoring CCTV
Pierwsze rozwiązanie polega na instalacji kamer analogowych, z których obraz przesyłany jest przez kablem, za pośrednictwem specjalnych transformatorów sygnału i rejestrowany na rejestratorze oraz wyświetlany na monitorze. Zamiast instalacji rejestratora możemy na życzenie Klienta przystosować jego komputer, by spełniał to zadanie. Ten sposób jest niestety bardziej zawodny.
Monitoring IP
Rozwiązanie drugie polega natomiast na montażu kamer megapikselowych łączonych przewodem – tzw. skrętką bezpośrednio z rejestratorem. Oczywiście obraz również widoczny jest na urządzeniu podglądowym.
CCTV czy IP
Różnica pomiędzy tymi systemami to cena. Na dzień dzisiejszy system analogowy jest ok. 20-40% tańszy w instalacji (w zależności od dobranych komponentów), lecz niestety zapewnia gorszą jakość obrazu. Naszym zdaniem zdecydowanie warto dopłacić do monitoringu IP, który jest znacznie bardziej przyszłościowym rozwiązaniem. Porównując CCTV i IP można posłużyć się przykładem telewizji. Monitoring CCTV to telewizja analogowa, monitoring IP natomiast- cyfrowa. Warto o tym pamiętać wybierając odpowiednie dla siebie rozwiązanie.
Kamery do monitoringu
Przy omawianiu komponentów systemu warto wymienić rodzaje montowanych kamer (tak kamery CCTV, jak i kamery IP).
Są to kamery stałoogniskowe, skierowane na żądany rejon obserwacji (drzwi, bankomat, kasę, okna), oraz zmiennoogniskowe (z tzw. zoomem). Zazwyczaj występują one w tzw. kopułkach obrotowych – najczęściej spotykane są jako element monitoringu miejskiego. Umożliwiają one albo ręczne sterowanie kamerą – zmianę i przybliżenia pola obserwacji, albo zapewniają zmianę pola obserwacji kamery zgodnie z wcześniej zaprogramowanym algorytmem – np. co 30sekund zmiana kąta widzenia kamery o 90 stopni. Zarówno kamery stało ogniskowe, jak i zmienno ogniskowe występują w wersjach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Kolejnym kryterium podziału kamer jest stosowanie kryterium odporności na uszkodzenia. Wyróżnia się kamery zwykłe, niewzmacniane, oraz kamery wandaloodporne, specjalnie wzmocnione i odporne na stłuczenie, urwanie, łatwe w oczyszczaniu z farby w sprayu. Dzisiejszy, szybki rozwój technologii umożliwia instalacje jeszcze bardziej specjalistycznych kamer, których oprogramowanie umożliwia identyfikacje zadanych elementów, takich jak odczyt tablic rejestracyjnych, czy śledzenie i identyfikację wszystkich osób znajdujących się w polu widzenia kamery.
Mnogość rozwiązań dotyczących monitoringu, sposobów konfiguracji i integracji systemów bezpieczeństwa zainstalowanych w obiekcie powodują to, iż wszelkie prace z tym związane należy powierzyć specjalistom. Warto mieć pewność, że w newralgicznym momencie zainstalowany sprzęt, za który klient zapłacił nie zawiedzie i uchroni jego zdrowie, życie lub mienie. We wszelkich kwestiach związanych z monitoringiem pochwalić możemy się ogromnym doświadczeniem nabytym zarówno w zamówieniach publicznych, realizacjami dla klientów instytucjonalnych, jak i prywatnych.
Nasi pracownicy chętnie odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania, wycenią przykładowe instalacje i doradzą w kwestiach technicznych – kontakt.